Ιωνίας & Αργυροκάστρου
Τηλ. 210 6510338, 210 6527116

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2023 – 24

• Οι αιτήσεις για τις εγγραφές των μαθητών/τριών για την Πρώτη (Α΄) Τάξη του Σχολικού Έτους 2023–2024 θα πραγματοποιηθούν  από Τετάρτη 1η μέχρι και Δευτέρα 20η Μαρτίου 2023.
  • Στην Πρώτη (Α΄) Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από την 1η Ιανουαρίου 2017 έως και την 31η Δεκεμβρίου 2017.
  • Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Οι εγγραφές θα γίνονται καθημερινά : Δευτέρα έως Παρασκευή 8.30 έως 9.30

Σε περίπτωση που δεν μπορείτε να πραγματοποιήσετε την αίτηση εγγραφής τις συγκεκριμένες ώρες, παρακαλούμε να επικοινωνήσετε με το σχολείο

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

• Αίτηση εγγραφής (παρέχεται από το Σχολείο).
  • Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας (αυτεπάγγελτη αναζήτηση).
  • Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια που είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών
  • Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.). (δύναται να υποβληθεί μέχρι και την 11η Σεπτεμβρίου 2023)
  • Αποδεικτικό στοιχείο διεύθυνσης κατοικίας : Eκκαθαριστικό σημείωμα εφορίας ή Έντυπο Ε1 ή μισθωτήριο συμβόλαιο οικίας .
  • Βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου (παρέχεται από το Νηπιαγωγείο)

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΡΩΙΝΗΣ ΖΩΝΗΣ

. Προϋποθέσεις εγγραφής μαθητών/τριών στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα :

Οι μαθητές/τριες εγγράφονται στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους. Δεκτές γίνονται όλες ανεξαιρέτως οι αιτήσεις των γονέων/κηδεμόνων για φοίτηση των μαθητών/τριών στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, χωρίς προϋποθέσεις.

Προϋποθέσεις συμμετοχής μαθητών στο τμήμα Πρωινής Ζώνης (7:00-8:00):

Στο τμήμα αυτό δικαίωμα συμμετοχής έχουν μαθητές/τριες που είναι εγγεγραμμένοι/νες

και φοιτούν στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα.

Στο πλαίσιο τήρησης των απαιτούμενων μέτρων αποφυγής διασποράς του κορωνοϊού, συστήνεται η χρήση προστατευτικής μάσκας κατά την προσέλευσή σας στο σχολείο.

Στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή πληροφορία.

Δήμητρα Κλάδη