Ιωνίας & Αργυροκάστρου
Τηλ. 210 6510338, 210 6527116

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Αγαπητοί γονείς,

Τα δημοτικά σχολεία θα επαναλειτουργήσουν  τη  Δευτέρα, 1η  Ιουνίου 2020  και τα μαθήματα θα παραταθούν έως και την Παρασκευή,  26 Ιουνίου   2020.

Έχουμε προετοιμαστεί να υποδεχθούμε  και πάλι  τους μαθητές/τριες  μας  τηρώντας όλα  τα πρωτόκολλα  ασφάλειας  και   καταβάλλοντας  κάθε  προσπάθεια,  ώστε η   δύσκολη  αυτή   χρονιά  να   κλείσει  με  χαμόγελα.

ΧΩΡΙΣΜΟΣ  ΤΜΗΜΑΤΩΝ

Κάθε τμήμα χωρίστηκε σε  δύο  υποτμήματα   και προς διευκόλυνση  των  γονέων  προσπαθήσαμε  τα  αδέλφια  να  έρχονται τις  ίδιες ημέρες.

Την 1η  εβδομάδα  επαναλειτουργίας  του σχολείου οι μαθητές/τριες του α΄ υποτμή-ματος θα προσέρχονται στο σχολείο τις ημέρες  Δευτέρα – Τετάρτη Παρασκευή,  ενώ οι μαθητές/τριες του β΄ υποτμήματος τις ημέρες  Τρίτη και Πέμπτη.

Ακολούθως, τη  2η  εβδομάδα, οι μαθητές/τριες του α΄ υποτμήματος προσέρχονται και παρακολουθούν μαθήματα τις ημέρες Τρίτη – Πέμπτη,  ενώ του β΄ υποτμήματος τις ημέρες Δευτέρα- Τετάρτη-Παρασκευή.

(την 3η εβδομάδα λειτουργίας θα ακολουθηθεί ο προγραμματισμός της 1ης και την 4η εβδομάδα ο προγραμματισμός της 2ης).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ

Οι μαθητές/τριες θα προσέρχονται στο σχολείο αυστηρά στο διάστημα  08:00 –08:15 . Σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας δεν επιτρέπεται συγκέντρωση στο προαύλιο και η  πρωινή προσευχή θα πραγματοποιείται εντός  των  αιθουσών  διδασκαλίας.

Στην εξώπορτα  του  σχολείου τους  μαθητές  θα  υποδέχονται δύο εκπαιδευτικοί   οι οποίοι θα  κατευθύνουν  τα  παιδιά  προς  τις  τέσσερις  εισόδους    του  κτηρίου   Εκεί  τέσσερις εκπαιδευτικοί   θα  επιτηρούν  την  είσοδο των μαθητών στις  αίθουσες  διδασκαλίας   όπου  και  θα  τους  περιμένει  ο/η εκπαιδευτικός  που  διδάσκει  την  1η  ώρα.

Στις σκάλες θα  ανεβαίνει ένας-ένας μαθητής/τρια   με διαφορά δύο σκαλιά  από τον προηγούμενο.

Στο προαύλιο υπάρχουν διαγραμμίσεις, για να αποκτήσουν οι μαθητές/τριες την αίσθηση της απόστασης που πρέπει να τηρούν μεταξύ τους  και  έχουν οριστεί  συγκεκριμένοι χώροι  παραμονής  τους  κατά τα διαλείμματα  ώστε  να  μην  άλλη-λεπιδρούν  με μαθητές/τριες διαφορετικών  τμημάτων .

Θα  τηρείται πάντα  η  απόσταση  του  1,5 μέτρου.

Για  αποφυγή   συνωστισμού κατά την  είσοδο – έξοδο  των  μαθητών/τριών  από το  κτήριο   ακολουθείται   συγκεκριμένο σχέδιο που  ορίζει  τη  ροή  των  τμημάτων  και  τη θύρα εισόδου – εξόδου καθενός τμήματος.

Οι  γονείς  θα  παραδίδουν  και  θα  παραλαμβάνουν  τους  μαθητές/τριες  στην  εξώπορτα του σχολείου χωρίς  να  προσπερνούν  την  κόκκινη  διαγράμμιση.

ΑΙΘΟΥΣΕΣ  ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ

Οι αίθουσες έχουν διαμορφωθεί βάσει των οδηγιών με τήρηση ελάχιστης απόστασης 1,5 μέτρου μεταξύ των μαθητών/τριών.

Κάθε μαθητής θα χρησιμοποιεί αποκλειστικά  και μόνο τον δικό του εξοπλισμό,  βιβλία, μολύβια  κλπ .

Στις αίθουσες  υπάρχει αντισηπτικό  και  έχουν  αναρτηθεί αφίσες με οδηγίες για τον τρόπο πλυσίματος των χεριών.

Το  Ολοήμερο  δεν  θα  λειτουργήσει.

Επίσης  δεν  θα  λειτουργήσει  το  Κυλικείο. Οι  μαθητές συστήνεται να έχουν  μαζί  τους  δεκατιανό,  μπουκάλι  με  νερό,   καπέλο  και  να  φορούν αντηλιακό.

Η Βιβλιοθήκη του σχολείου δεν θα λειτουργήσει. Ως εκ τούτου οι μαθητές οφείλουν να επιστρέψουν τα βιβλία που έχουν δανειστεί καθώς επίσης και την κάρτα δανεισμού.

Οι βρύσες, τα πόμολα , οι βρύσες και οι νιπτήρες στις  τουαλέτες, θα απολυμαίνονται συνεχώς κατά τη διάρκεια του ωραρίου λειτουργίας του σχολείου από τους υπεύθυνους καθαριότητας.

ΜΑΣΚΕΣ

Κατά τη διαδικασία παροχής της παράλληλης στήριξης προς τους μαθητές από τον αρμόδιο εκπαιδευτικό και από τον  σχολικό νοσηλευτή κατά την άσκηση των καθηκόντων τους, είναι υποχρεωτική η χρήση μάσκας. Η χρήση προστατευτικής μάσκας από μαθητές και εκπαιδευτικό προσωπικό εντός των σχολικών μονάδων είναι προαιρετική.

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Ενημερώνουμε τους γονείς  και τους κηδεμόνες των μαθητών/τριών του σχολείου μας ότι για το χρονικό  διάστημα επαναλειτουργίας του σχολείου, η  επικοινωνία  με  τη  Διευθύντρια  και τους Εκπαιδευτικούς  του  σχολείου  θα  γίνεται  είτε  τηλεφωνικά   είτε  μέσω  ηλεκτρονικού  ταχυδρομείου.

Στην περίπτωση που είναι απαραίτητη στο σχολείο η φυσική  παρουσία του γονέα, θα  υπάρχει  προσυνεννόηση (τηλέφωνα επικοινωνίας:  ( 210 6527116,  210 65 10 338  )  και  κατά  την  προσέλευσή  του  θα πρέπει να τηρούνται τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης   και  προστασίας.

Αγαπητοί  Γονείς,

Η επιστροφή στο σχολείο είναι ένα πολύ σημαντικό βήμα που για να πετύχει χρειάζεται την προσπάθεια και τη συνεργασία όλων μας.

Πρέπει  όλοι   να   είμαστε  υπομονετικοί  και  καλοπροαίρετοι  αν  θέλουμε να πετύχουμε  το  στόχο  μας  και να διδάξουμε   στα  παιδιά  με  το  παράδειγμά  μας την  αξία  της  ατομικής  ευθύνης

Για οποιαδήποτε αλλαγή  ως  προς τα ανωτέρω θα  ενημερώνεστε με  νέες ανακοινώσεις.

Αθηνά  Κουλοπούλου